20 | 10 | 2017

Піраміди Полтавщини. Легенда фамільних усипалень.

Останнім часом минуле все частіше промовляє до нас. Воно підкрадається й стукає нам у двері, в надії на розкриття. Земля накопичила занадто багато інформації й фактів, де кожен стає тепер своєрідним посланням для нас. Чимало їх є й в Україні. Одне з них – піраміди на Полтавщині. Я хочу розповісти Вам про ці унікальні архітектурні дива, які все ще залишаються для багатьох таємницею…

 

Піраміда Білевичів в Комендантівці

Вони вражають своєю величчю і довговічністю, придушують своєю масивністю. Вони дивують своїми простими і гармонічними формами, спрямованими у космос. Вони притягують, їх важко не впізнати. Піраміди… І ще важче уявити собі їх у невеличкому українському селі Комендантівка на Полтавщині, де стоїть щось подібне до ось цих стародавніх пам’яток древнього Єгипту – 15-метрова гранітна усипальниця, виконана по мотивам племені майя.

З’явилася вона тут майже 150 років тому, завдяки дворянину Олександру Білевичу. Моряк, учасник російсько-турецької війни 1877-1878 років і визвольної війни на Балканах, долею він був відправлений у цей містичний Єгипет, місто Гізу. Там, під впливом неземних конструкцій фараонів Хафра і Хеопса, складених з мільйонів кам’яних блоків і з точністю підігнаних один до одного, Білевич задумався й вирішив побудувати часточку Єгипту у своїй рідній Комендантівці…

Будували піраміду довгих 13 років. Будматеріалами послугували гранітні блоки і плити, що привозили на возах з місцевого кар’єру робітники. Тут їх обробляли і з допомогою дерев’яних балок тросами затягували наверх. Олександр використав дідівський спосіб приготування вапнякового розчину. Його готували за давнім рецептом: на крові свіжозабитої худоби з додаванням яєчних білків. Власне, завдяки цьому унікальна споруда і вистояла, коли під час другої світової в усипальню через вікно залетів снаряд. Він вибухнув, проте споруда навіть не порушилась і збереглась до наших днів.

Це була трьохярусна піраміда-усипальниця. Три погребальні камери сполучалися підземними ходами. На рівні землі розсташувався перший великий зал з високим склепінням стелі та двома продовгуватими вікнами і вівтарем. Тут проводили богослужіння й обряди. Вище поверхом розсташувався малий зал, який слугував дзвіницею.

За габаритами піраміда втричі  переважає дві інші подібні пам’ятки в Україні. Товщина її стін сягає 1,5 метри. Площа – 100 метрів квадратних. Варто нагадати, що у 2001 році вчені та археологи наштовхнулись на сім рідкісних загадок – пірамід, вишикуваних в ряд вздовж південного узбережжя Криму, від Севастополя до Фороса. Деякі сміливці навіть заявили, що ці загадкові споруди набагато старіші єгипетських і є ровесниками тибетських та мексиканських пірамід…

Подібних пам’яток в Європі всього декілька – піраміда у Римі, збудована з бетону для давньоримського претора Гая Цестія Епулона, заввишки 36 метрів та залишки інших, що стоять у різних пейзажних парках Бельгії і Франції.

Місцеві жителі розповідають, що піраміда володіє цілющою силою та містикою. Як магнітом, притягує до себе цікавих і неординарних особистостей, йогів і цілителів. Кажуть, якщо стати на перехресті променів світла всередині споруди, то можна оздоровитися.

У роки війни Росії проти Османської імперії, в Олександра раптово занедужує дружина, Софія Михайлівна Білевич. З важким серцем він розлучається з єдино коханою людиною, ховаючи її в одному з похоронних залів своєї фамільної піраміди. Гранітні плити щільно зімкнулися, а всередині великого залу звели православний християнський іконостас. Невдовзі він був освячений і на вершині піраміди з’явився хрест. В честь жінки Олександр назвав піраміду Софієвською.

Покинувши спорожнілий маєток, Олександр Білевич відправляється на російсько-турецьку війну, де прославить своє ім’я і увесь рід. Через декілька років він повернеться назад в Комендантівку і стане відомим у малоросійських колах меценатом, а з 1895 по 1916 року – ватажком місцевого дворянства.

У 1916 році його життя обривається. Він був похований у збудованій ним піраміді, де і знайшов спочинок аж до Другої Світової війни, після якої усипальницю розграбували і понищили більшовики.

 

Сьогодні її переобладнали, а поряд з нею з’явилася цегляна прибудова з пластиковими вікнами і євроремонтом. Це діюча православна церква московського патріархату. Тут лікує з допомогою Біблії отець Григорій. Це один з шести храмів, якими він опікувався. Гроші на відбудову, за словами священника, він збирав сам близько 7 років.

Доїхати до Комендантівки можна рейсовим автобусом Кременчук – Кобелянки. Село знаходиться в 57 кілометрах від районного центру Кобелянки. Піраміда стоїть в кінці села, біля кладовища. Поруч селяни влаштували імпровізовану могилу із сучасним гранітним пам’ятником родині Білевичів – Софії, Олександру та їх сину Петру.

Піраміда Закревських в Березовій Рудці

Інша піраміда, не менш відома від своєї попередниці, розташована в 170 кілометрах від Полтави, у селі Березова Рудка, Пирятинського району. Збудував її зять Петра Столипіна, колишній посол Російської імперії у Єгипті – Ігнатій Платонович Закревський.

Служба в «країні Сонця» дозволила йому серйозно захопитись єгиптоманією, яка у той час прогресувала серед російської еліти і досконало вивчити культуру цієї дивовижної країни. Закревський привозить звідти елементи унікального домашнього побуту, майстерно виготовленого єгипетськими майстрами, одяг, меблі і посуд, а також статую богині Ізіди для своєї майбутньої споруди.

В результаті, у 1899 році в Україні постає ще одна копія славетних єгипетських гробниць, точно орієнтована на чотири сторони світу, проте значно скромніша за свою «сестру» із Комендантівки — 9-метрова піраміда-усипальниця роду Закревських.

Вона стала неймовірним гібридом, поєднанням двох культур – давньоєгипетської та християнської, що у ті часи було популярним. Стіни храму, завтовшки 30-35 сантиментрів, вкривали письмена з Євангелія та єгипетські фрески, що відображали не прості відносини селян зі своїми богами. У центрі знаходився вівтар із кам’яним єгипетським хрестом, відомим як круксансата, або “ансате” – символ вічності та безсмертя у ранніх християн Єгипту, об’єднання жіночого і чоловічого божеств – Осіріса та Ізіди. Вхід до піраміди охороняла та ж статуя, що її привіз Закревський, а православний хрест стояв над входом.

Помер Ігнатій Закревський у 1906 році в Єгипті, від серцевого нападу. Був забальзамований дочками і похований у своєму творінні.

На жаль, до наших днів не збереглися ні написи, ні фрески на стінах усипальні, ні статуя богині Ізіди. У 1917 році більшовики вчинили акт вандалізму над усипальницею: останки померлих були витягнуті з цинкових трун і викинуті в рів біля місцевого кладовища, фрески і письмена здерли, а статую богині Ізіди викинули як непотріб. Після другої світової війни у піраміді організували склад молокозаводу: молоко зберігалось в залізних бідонах довго і не псувалося.

Подейкували, що матеріал для будівництва Закревський привозив аж з самої Африки, проте це все була неправда. Насправді використовувалась звичайна силікатна цегла, яку виготовляли на місцевому заводі, оздоблена штукатуркою і розділена на блоки так, що своїм виглядом нагадувала єгипетські піраміди. З часом штукатурка відпала та міцність споруди залишилась у первозданному вигляді. У 80-ті роки минулого століття, коли почалося будівництво місцевого клубу, усипальницю намагалися ліквідувати з допомогою бульдозера, але знищити піраміду все одно не вдалося. І все це завдяки доброму, старовинному будівельному розчину, заснованому на цементі із додаванням яєчних білків.

Сюди неодноразово приїжджав Тарас Шевченко, гостюючи у дворянської родини Закревських. Тут він написав портрети Платона і Ганни Закревських, а також розпочав поему “Кавказ”. У парку садиби зберігся шестивіковий дуб – улюблене місце відпочинку Кобзаря.
Нині, почорніла від часу та заросша мохом і травою, Закревська піраміда більше нагадує загадкову руїну якоїсь запропавшої культури, аніж історичну пам’ятку дворянської родини. Масивної кованої двері, що закривала вхід у піраміду, вже немає. У підлозі глибочіє похмуре підземелля сплюндрованого склепу. Сюди іноді забігають бродячі тварини та підлітки. У темряві можна розгледіти порожні пляшки з-під пива та окурки від сигарет. А як все красиво починалося…

…Загалом Полтавщина могла б стати справжньою туристичною меккою, якби зуміла зберегти усі свої неповторні традиції і пам’ятки. Адже тут знаходяться не просто піраміди, тут унікальні пам’ятники поколіннь, що ввібрали в себе дві культури – єгипетську та християнську. Будемо сподіватись, що пам’ятки простоять довго і нікуди найближчим часом не зникнуть, милуючи око подорожуючих.

 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud150.jpg
Свята наша земля
pryr45.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.