22 | 09 | 2017

КУПАЛО – СВЯТО ЛІТНЬОГО СОНЦЯ

Свято Купала. Картина Віктора (сонцеслава) Крижанівського Наші Предки жили у злагоді із природою і ритмами Всесвіту. Це було запорукою щасливого життя, радості, натхнення і творчості. Ми є дітьми Сонця, Онуками Дажбожими.

І Велесова Книга каже нам про те: «І се мовив Отцю Ору Сварог наш – як мої творіння створив вас од перст моїх, і хай буде сказано, що ви – діти Творця, тож поводьтеся, як діти Творця, і Дажбог буде Отець ваш. Того маєте слухатись, і той скаже вам, що маєте діяти, і як мовить, так і творіть».

І Сонце-Дажбог (Даючий Життя Бог) дійсно вказує нам ті Великі Свята, що ми маємо святкувати на протязі року, аби бути поєднаними із Всесвітом, зберігати лад і гармонію у співтворенні з Богами.

І тому ми маємо чотири головних народних свята, що припадають на зимове Сонцестояння, весняне рівнодення, літнє Сонцестояння і осіннє рівнодення.

 

І ми святкуємо відповідно Різдво Божича-Коляди, що взимку народжується, бо ніч найдовша, а день найкоротший, а вже наступні дні приростають, і Божич-Коляда нам нове Коло-Діє і дарує нам новий Коло-Дар (в грецькій вимові Кален-Дар); навесні святкуємо Великдень Ярила – Сонця весняного, Сонця Ярого, бо дійсно, після весняного рівнодення дні починають ставати довшими за ніч, великими днями, і Світло перемагає Темряву, весняне тепло перемагає зимовий холод.

Святкуємо влітку Купала, бо день найдовший, а ніч найкоротша, Сонце знаходиться у своєму Куполі, найвищій точці, і Сонце Купається в священних водах Землі-Матінки, народжуючи нове життя – Земля нагріта Сонцем народжує нові плоди.

 

Восени святкуємо Миробога-Овсеня, мирове свято врожаю, достатку і час підведення підсумків, обирання наших керманичів, бо в тому є мудрість – видно, як керував господар, чи є добрий врожай, адже курчат по осені рахують. Сонце вже починає котитися до Зими, старіє, стає Сивим Яром і вмирає... Завмирає на зимовий період природа.

І вже на Святий Вечір ми справляємо по ньому поминки, а разом із померлим Сонцем поминаємо і наших Предків, що відійшли до Сварги Синьої і перебувають нині у Вирії Небесному.

І в пам'ять їхньої невмираючої Душі, від вечірньої Зорі-Зоряниці, що загорається у небі, ми запалюємо новий вогник свічки, що ставимо в середину Хліба-Короваю, символа Сонця і єдності Роду нашого, і бережемо той вогник аж до ранку, не лягаючи спати, аби не згас він, а на ранок розпалюємо від того збереженого вогника велике багаття Вогнища Родового і од нього розгорається новий Вогонь новонародженого Сонця, яке ми зустрічаємо радісною піснею-славою, взявшись за руки і закручуючи наш коло-вод по Сонцю:

Добрий ранок тобі, пане Господарю,
Радуйся, ой радуйся Земле,
Ясен Світ засвітився!

І так твориться нове коло вічного Живоявлення Світу Білого, що існував споконвіку, живе нині, і буде жити Вічно. І в цьому вічноживому Світі будемо жити і ми – діти Божі, Онуки Дажбожі, на землі, нам Рідними Богами Вкраяній, на Рідній Україні, багатій на жито і пшеницю, і на всяку пашницю, на небесне і земне Диво. І буде наш Рід вічним як Світ, і нині, і завжди.


КУПАЛО – СВЯТО ЛІТНЬОГО СОНЦЯ

Свято Купала припадає на день літнього сонцевороту, і тим самим завершує панування весняного Сонця-Ярила. В цей час Небесне Світило знаходиться у Куполі – найвищій небесній точці, тому дні найдовші, а ночі найкоротші. Рослинний і тваринний світ отримує найбільше тепла і світла, визрівають зерна і плоди.

Головні персонажі свята Ярило та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Ці дві дійові особи обираються відповідно хлопцем та дівчиною, або виготовляються, як опудала.

Поєднання чоловічої та жіночої стихій, сонця і води, жовтого кольору та синього, народжує життя, яке на святі символізує зелена гілка верби – Купайлиця, символ дерева Роду нашого, яке дівчата прикрашають гарними квіточками-діточками.

Свято починається звечора. Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства є Купальський Вогонь, що символізує Сонце-зародок у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч – від заходу Сонця-Ярила до лона Матері-Землі (смерті) до сходу (народження) Купала.

Перед запаленням вогнища чотири хлопці зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає лики Сонця (чотири пори року): Божича-Коляду, Батька-Ярила, Батька-Купайла та Батька-Миробога-Овсеня, що сходяться до Купи і запалюють найбільше Купальське Вогнище Роду нашого, що символізує «Сонячне сплетіння», Центр Всесвіту.

На протязі всього свята розігрується магічне космічне дійство, в якому поєднуються в небесному шлюбі Боги наші Батько-Небо, Сонце, і Мати-Земля, Вода. І ми, діти їхні, очищуємось та оздоровлюємось силами Вогню і Води, бо ми з Богами нашими повсякчас єдині.

В надвечір’я дівчата гадають на судженого – пускають на воду свої вінки. Вінок – це символ щастя та одруження. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (як правило, вибір заздалегідь узгоджують).

Якщо дівчата примушують хлопців (вогонь) зайти у свою стихію (воду), то після запалення вогню при заході Сонця хлопці перестрибують через вогонь спочатку самі, показуючи свою спритність, а потім у парі з тими дівчатами, вінки яких дістали. Кожен вважає за честь очиститись вогнем, тричі перестрибнувши через багаття.

Існують прикмети, пов’язані з цим: якщо парубок найвище стрибнув – буде гарний врожай у його родини, вскочив у полум’я – чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть багаття парубок з дівчиною – вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя.

Хлопці пускають з гори Вогняне Колесо-Сонце (символ того, що дні вже почнуть скорочуватись), але обов’язково у воду, адже повинне зродитись нове життя.

Коли забави стихають, люди від вогнища запалюють свічки на кошиках-віночках і йдуть до річки, щоб пустити їх водою й ушанувати Предків, адже душі їхні мають повернутися, народжуючись у наших дітях, продовжуючи тим вічне Коло Життя Роду нашого. Після цього всі сідають за святкову вечерю, віддаючи шану Предкам і молячись за народження літнього Сонця-Купайла.

Бажаючі йдуть у ліс шукати чарівну квітку папороті, як правило, парами. Хтось намагається знайти за її допомогою скарби, а хтось знаходить своє щастя – кохання.

А через дев’ять місяців на Великдень із Вирію, де перебувають Предки, прилітають Лелеки. І на своїх крилах приносять їх Душі, і селяться біля наших хат. І ми чекаємо цих чарівних птахів з нетерпінням і святістю, бо помічаємо ми – де оселились Лелеки, в ту хату повернулась Душа Предківська, там залунав сміх дитячий. Це дійсно Великий День. І ми йдемо на кладовища до Предків на Проводи, ушановуючи їх пам'ять, і запевняючи їх, що ми чекаємо на їх повернення у Світ Явний, і на знак віри нашої залишаємо Яйця-Писанки, як символ життя, що має зродитися, і кладемо їх біля високих Бабок – символів Сили Роду нашого. І даруємо цукерки дітям, бо названі вони іменами наших Предків, що повернулися із Вирію трохи раніше.

Купальська ніч духовно єднає людину з природою, возвеличує Дух, освячує Почуття молодих сердець.
Ще вдосвіта люди йдуть вмитися джерелицею і набрати цілющої води у криницях, яка освячується Волхвом. Після дійств біля криниці всі підіймаються на пагорб, щоб зустріти Сонце. На пагорбі проголошуються Славні Сонцю, подяки Дажбогу за Життя і Красу Велику.

У купальську ніч польові та лісові трави набирають виняткових чарівних властивостей, великої лікувальної сили. Здебільшого збиранням зілля займаються літні люди (бо в них є найбільша потреба в допомозі лікарських рослин). Збирати траву виходять дуже рано. До рослин при збиранні промовляють молитви.

 

Велимир Піхота,

Голова Громади  ОРУ м. Віннці "Вінець Бога"

 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud375.jpg
Свята наша земля
pryr10.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.