19 | 10 | 2017

Святий вечір. Свята українців

Вечір напередодні Різдва має назви Святвечір, Багата кутя, Вілія. Щойно на небосхилі з'являється перша зірка, всією родиною сідають за стіл, який звуть багатим, бо на ньому має бути дванадцять різноманітних пісних страв. Звідси й назва "Багата кутя" чи "Багатий Святвечір".

На столі обов'язково має бути кутя – це основна обрядова їжа. Її готують з пшеничних або ячмінних зерен (на півдні України з рису). До звареного зерна додають солоду. На особливу увагу заслуговує обряд внесення куті, яку зазвичай несе господиня:
– Кутю на покутю, узвар - на базар, а пироги – на торги.
Горщик із кутею ставлять на покуті в кублище, яке роблять з найзапашнішого сіна. Горщик прикривають хлібом та дрібком солі. Після свят частину сіна віддають худобі, а решту тримають для кубел, де мають нестися кури чи висиджуватися курчата.
За Святвечірній стіл першим, як і годиться, сідає господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагаються не виходити з-за столу, розмовляють тихцем. Вставши, глава сімейства пропонує пом'янути предків і запросити їх до Святвечора. Вважається, що саме в цей час усі предки мають прийти до оселі, а відтак для них звільняють місця на лавах, ліжках, стільчиках, ставлять на ніч страви й кладуть ложки. Слідом за господарем усі присутні виголошують молитву, яка звернена до тих, хто заблукав у лісі, втопився у морі чи не повернувся з далекої дороги або війни.
Господар називає імена небіжчиків, приказує:
– Хто вмер, той у Наві, а хто живий, той з нами. Хай їм легко ведеться, а нам легко живеться!
Наступну молитву виголошують усім нині сущим членам родини. Їм зичать здоров'я і щастя, бажають, щоб гуртом і в злагоді дочекались наступного Різдва. Після цього господар бере свічку та миску з кутею і, поклонившись до чотирьох кутів, передає страву дружині. Кожен з присутніх мав з'їсти по три ложки куті.
Після вечері діти повинні однести обрядову їжу своїм хрещеним батькам, бабусям-дідусям. Матері кладуть дітям до куті ще книш та калачі, іноді цукерки. Діти, зайшовши до хати, кажуть:
– Добрий вечір! Мамо й тато прислали вам хліб, сіль і вечерю.
Ощедрені куштують кутю, хвалять її, беруть частину інших гостинців, дякують, що принесли вечерю. В свою чергу вони обдаровують дітей горіхами, яблуками, цукерками, грішми та ін.


Дідух

На різдвяні свята обов'язковим символом є Дідух (сніп-рай), який виготовляють з обжинкового снопа. Дідуха урочисто вносили у світлицю і ставили на Бабу – оберемок соломи, якою застеляють долівку.
Дідух символізує культ роду предків. Вважається, що добрі душі пращурів мають оберігати посіви та врожай від всіляких бід: повені, граду, бурі, вогню тощо.
Оскільки вважається, на час народин Сонця, тобто на Різдво, духи пращурів з настанням сутінків оселяються в помешканнях, то на їхню честь і ставлять на почесне місце (покуті) Дідуха, біля якого обов'язково мають бути кутя та узвар, які є поминальними стравами.
Напередодні Щедрої куті (з 31 грудня на 1 січня) Дідуха виносять з оселі. В одних випадках його спалюють, в інших - обмолочують і насіння змішують з тим, яким засівають оселі на Новий рік або тримають до Благовісника і змішують з посівним зерном.


Обрядові прикраси (павуки, їжаки)

З дебелих житніх стебел нарізаються різних розмірів соломинки. Просовуючи через порожнину нитку, роблять з них різноманітні кубики, пірамідки. За основу беруть найбільшу фігурку. До неї долучають з боків менші (іноді в середині центральної фігурки знаходилося кілька маленьких ромбиків або квадратиків). Бокові стебла обмотують різнокольоровим папером або ж пацьорками.
Напередодні Різдва "павуків" підвішують до центрального сволока чи на виході напроти дверей. Вони тримаються на довгій волосинці з конячого хвоста (або на нитці) і постійно крутяться, наче живі, завдяки циркуляції повітря.
Ці іграшки названо "павуками" за подібність до цих комах і павутиння, яке вони виплітають. Вишуканість, з якою виготовляють павуки свої дивовижні мережива, завше викликала симпатію. За народною уявою вони уособлюють працьовитість.
Крім цього, відоме й повір'я: якщо поруч з вами спустився павучок, то це має віщувати якусь новину. Можливо, їх виготовляють для того, щоб у такий спосіб сповістити про Різдво.
Поруч з "павуками" сусідяться "їжачки". Їх роблять із тіста або глини. У виліплену форму густо затикають невеличкі колоски, потім все це сушать на комині.
Поміж подвійні вікна вставляються різноманітні прикраси. Вони виготовляються із різновідтінкових стебел соломи, кольорового паперу, через які продівають нитку і підвішують між склом.Обряд Святвечора

Обрядові речі: Трисуття, Трисвічник, Дідух, паляниця, кутя, свічки, дзвіночки.
Громада накриває стіл, на якому мають бути тільки пістні страви.
Помічник оголошує:
Священнодійство на славу Дажбогові, Україні і Роду нашому. Святвечір.
Взяти Трисуття:
Возрадуймося нині, що нас звела разом святкова година. Святим Знаменом благословляю вас, онуки Дажбожі! Осяюю мир, успіхи і дні світлі усьому Роду Українському.
Се бо, молячись, найперше Триглаву –
Праві, Яві і Наві – поклонятись маємо
і йому велику славу співаємо.
І хвалимо Сварога, діда Божого,
який тому роду Божому є началом
і всякому роду криниця вічна,
яка витікає од джерела свого
і ніколи не замерзає.
А тієї води живлячої п'ючи, живемо,
допоки не прийдемо до нього, як свої,
прибудемо до лук його райських.
Тож хвалимо Сварога, що створив світ, – це Бог Прави, Яви і Нави, се маємо їх во істину.
Мовив Сварог Ору, прабатькові нашому: “Як Мої творіння створив вас од перст Моїх. І хай буде сказано, що ви – сини Творця, і поводьтесь як сини Творця. І будете як діти Мої, і Дажбог буде Отець ваш. Того мусите слухатись, і той вам скаже, що маєте діяти; і як мовить, так і творіть”.
Се бо Дажбо створив нам яйце,
що є світ-зоря, яка нам сяє.
І в тій безодні повісив Дажбо землю нашу,
аби тая удержана була.
Права бо є таємно уложена Дажбогом,
а по ній, як пряжа, тече Ява,
і та створила життя наше.
А тоді, коли одійде, смерть наступає.
Доти є Нава і по тому є Нава.
Правда така, що ми внуки Дажбожі,
Тілом та розумом ми з Ним єдині,
і тому творимо і говоримо з Богом воєдино,
і славимо Праву, від того й звемося Православними.
Слава Дажбогу! Слава Праві!


Запалювання свічок

Запалимо священний Трисвічник, який символізує Праву – світ божественний, Яву – світ видимий, Наву – світ духовний.
Запалити Трисвічник, громада запалює свічки на столі.
Х: Запалю свічу з Богом віч-на-віч
Запалю свічу, щоб здолати ніч
Запалю свічу у тривожний час
Помолюсь Вогню, щоб вогонь не згас.
Дажбоже наш, світ не мав початку і світ не матиме кінця – світ був, світ є і світ вічно буде. Це найвища таїна Твоя, таїна безперервного кола світобудови. Щасливий народ наш, що вірить Тобі, Всемогутній Дажбоже наш. Слава Дажбогу!
Х: Слава, слава, слава
Вседайному Богу,
Господарю Богу – 2 р.
Рідному Дажбогу.
Слава, слава – 2р.
Дажбогу, рідному Дажбогу!


Урочисте внесення Дідуха-Раю, Паляниці, Куті

Помічники в сінях (іншій кімнаті) беруть Дідуха, паляницю, кутю, заходять до світлиці.
Х: Ішов дідух дорогою
Рано-рано!
Дорогою широкою
Та ранесенько!
Ніхто його не запросить
Рано-рано!
Просить його (ім'я господаря)
Та ранесенько!
– Моя хата широкая
Рано-рано!
Моя хата високая
Та рансенько!
Є де Бога посадити
Рано-рано!
Є чим Бога пригостити
Та ранесенько!
Що одного – житяного,
Рано-рано!
А другого – ярового
Та ранесенько!
А третього – пшеничного,
Рано-рано!
Просить Раю (ім'я господині)
Та ранесенько!
Заходь, Раю, до оселі,
Рано-рано!
Мої добра подивися Та ранесенько!
Помічник підносить дідуха до столу і передає волхву:
Слава Дідуху-Коляді!
Дай Дажбоже, ці свята
Щасливо зустріти
І нового Року діждати.
Від Нового Року – до Великодня,
Від Великодня – до Купала,
Від Купала – до Обжинок,
Від Обжинок – до ста літ,
Доки Род призначив вік!
Усім, хто в цім храмі,
Дажбожим онукам,
Святій Матінці-Україні
На славу!
Поставити Дідуха на покуті на сіно. Запалити свічку і вставити у паляницю, і разом з кутею поставити її посередині столу:


Круговий танок громади навколо столу

Світи праведне сонце святим душам і нам живим, грій землю-матінку, наші ниви, нашу худібку.
В знак нашої єдності подамо один одному руки, з'єднаємо нашу силу. Відчуємо, як слава, воля і сила линуть на нас звідусіль. Ми стаємо настільки вільними наскільки усвідомлюємося в Дажбогові.

Люди, тримаючись за руки, обходять стіл круговим танком за сонцем із дзвониками. Всі співають пісню:
Божич, Божич уступає,
Коло Свароже починає!
Несе пучечок золота,
Щоб позолотить ворота!
Коляда, заходь до хати,
Будем Діда шанувати.
Вже на покуті Кутиця, Буде Сонце веселиться!
Дай же Боже, в полі роду,
В полі роду, в хаті згоду.
Бо велика в нас родина –
Славна ненька Україна!


Запрошення Предків

Іде Різдво Світла Дажбожого – різдво вільної мислячої людини, різдво її благородних почувань, її світорозумінь. Різдво Світла Дажбожого – Свято Життя, Свято Світла, Свято Предків, Свято волі і Щастя.
Стрічаймо Ми, внуки Дажбожі, Різдво Святою вечерею, святими мислями і святою єдністю душі. Ми обрядово кличемо на Святу Вечерю предків наших. Між ними і нами завжди існувала і завжди існуватиме тілесна і духовна цілісність.
Кличемо всіх достойних керманичів племен Українських. Кличемо тих, які в буремних боях полягли, щоб на рідний землі жили ми і народжувалися діти наші. Кличемо всіх дітей померлих у муках голодної смерті і кличемо їхніх трудолюбних родичів, закатованих ворогами України. Кличемо священних оборонців волі, слави і честі трудового народу - всі, всі, всі, – ідіть до нас на Святу Вечерю! Наші двері для Вас відчинені, наші столи для Вас прибрані!
Х: Во Україні, в тихій хатині
Лада русява ніжить дитя.
Нічка Різдвяна. Славиться нині Двічі
Сонцем народжена Оря сім'я.
А..., А...,
Сонцем народжена Оря сім'я.
І з Роду того Різдвом святого
Кий народився, град заснував,
Щоби віднині в нашій хатині Двічі
Рідної Віри дух панував.
А..., А...,
Рідної Віри дух панував.
Нічка Різдвяна чаром убрана.
В гості ідіте, Предки святі.
Хата гостинна, Свята Вечеря Двічі
На Вас чекає в нас на столі.
А..., А...,
На Вас чекає в нас на столі.
Во Україні, в тихій хатині
Лада русява ніжить дитя.
Нічка Різдвяна. Славиться нині Двічі
Сонцем народжена Оря сім'я.
А..., А...,
Сонцем народжена Оря сім'я.
Взяти макітру з Кутею, помічник бере Трисвічник:
Пресвяте Сонце, Місяцю ласкавий, зорі ясні, дощі рясні – йдіть до нас на Святу Вечерю – кутю їсти. Святі наші діди-прадіди, батьки-матері, брати-сестри, діти, онуки-правнуки – усі душі наші йдіть з нами вечеряти.
Шануємо вас і просимо Святу Вечерю споживати!


Запрошення Морозу

Запросимо всі разом Мороза до нашої хати, нехай відверне від нас злі сили:
Морозе, Морозе, іди до нас вечеряти! – 3 р.

Та не поморозь нам: корівку, теличку, ягничку, бичечка, курочку, гусочку, качечку, свиночку, кізочку...
Морозе, Морозе, іди до нас вечеряти!

Та не поморозь нам: грушку, вишеньку, сливку, яблуньку...
Морозе, Морозе іди до нас вечеряти!

Та не поморозь нам: картопельку, ячмінь, моркву, буряк, цибулю, пшеницю і всяку пашницю.


Освячення

Волхв з помічниками проводить очищення приміщення, освячення рідновірів та страв на столі. Зачинення дверей вікон.


Вечеря

Колядники заспівують пісню:
Добрий вечір тобі, пане господарю! Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

Застелай же столи, та все килимами. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

Та клади калачі ярої пшениці. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

Бо прийдуть до тебе три свята у гості. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

А першеє свято: Різдво Колядове. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

А другеє свято: Різдво Місяченька. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!

А третєє свято: Святе Водохреща. Радуйся!
Ой радуйся земле! Світ Божий народився!


Всі стають до столу. Волхв:
Дажбоже наш, і хліб святий, і цілющу воду споживаємо в ім'я Твоє безсмертне, щоб багатів і здраствував наш Рід і день наш сущий, проминувший і грядущий даруємо Вітчизні нашій, Дажбоже наш!
Зі Святою Вечерею! Підняти перед собою паляницю:
Чи бачите ви мене за цим хлібом? – Ні не бачимо.
Дай Боже щоб і цілий рік не бачили!
Підняти перед собою миску з Кутею:
Кутю – на покутю, а сонце у віконце!
Поставити Кутю на стіл. Взяти ложку Куті:
Будьмо здорові з Колядою, з ясним-красним Сонцем, з медовою Кутею й цілющою Водою! Хай вони додають нам здоров'я і сили.
Громада тричі причащається Кутею. Потім передається слово рідновірам: кожному по черзі (за Сонцем) наливають чару вина (узвару) і кожен висловлює побажання.


Колядування

Надвечір на Різдво село оживає – починається масове колядування. Колядки – це переважно величальні пісні, призначені для кожної конкретної людини: господаря, господині, хлопця, дівчини, дитини. Найдавнішими з них вважаються колядки мітологічного змісту: про космічне море, острів-камінь, світове дерево (образ Всесвіту), про птахів-деміургів – творців світу. Ось приклади таких пісень:Сотворення світу

Коли не було з нащада світа, Дажбоже!
Тоді не було неба ні землі, Дажбоже!
А лише було синєє море, Дажбоже!
А серед моря зелен явір, Дажбоже!
На явороньку три голубоньки, Дажбоже!
Три голубоньки радоньку радять, Дажбоже!
Радоньку радять, як Світ сновати, Дажбоже!
– Та спустімося на дно до моря, Дажбоже!
Та дістанемо дрібного піску, Дажбоже!
Дрібний пісочок посіємо ми, Дажбоже!
Так нам станеться чорна Землиця, Дажбоже!
Та дістанемо золотий камінь, Дажбоже!
Золотий камінь посіємо ми, Дажбоже!
Так нам станеться ясне Небонько, Дажбоже!
Ясне Небонько, Світле Сонечко, Дажбоже!
Світле Сонечко, Ясен Місячик, Дажбоже!
Ясен Місячик, ясна Зірниця, Дажбоже!
Ясна Зірниця, дрібні Зіроньки, Дажбоже!Сотворення Землі

Стояла сосна серед Дунаю, Дажбоже!
На тій сосноньці сив сокіл сидів, Дажбоже!
Крильцями стріпав, в Дунаєць упав, Дажбоже!
Вийшов він відтам третього року, Дажбоже!
Виніс він відтам троє насіння, Дажбоже!
Перше насіння – чорна землиця, Дажбоже!
Друге насіння – яра пшениця, Дажбоже!
Третє насіння – зелена трава, Дажбоже!
Чорна землиця – хліб ізродиться, Дажбоже!
Яра пшениця – для коровайця, Дажбоже!
Зелена трава – для корівоньки, Дажбоже!***

Ходили-гуляли коляднички,
Коляда, Коляда!
Та приходили на багатий двір,
Коляда, Коляда!
Двір господаря – на семи стовпах,
Коляда, Коляда!
Стовпи точені, позолочені,
Коляда, Коляда!
На самім дворі – тереми стоять,
Коляда, Коляда!
Як у першому – тепле Сонечко,
Коляда, Коляда!
В другім теремі – світлий Місяць,
Коляда, Коляда!
В третім теремі – дрібні Зіроньки,
Коляда, Коляда!
Тепле Сонечко – то господиня,
Коляда, Коляда!
Світлий Місяць – то господар сам,
Коляда, Коляда!
Дрібні Зіроньки – малі дітоньки,
Коляда, Коляда!


Цікаво, що міфологічний сюжет, відображений у цій колядці, не раз використовувся і в мистецьких виробах найдавнішої доби: на одній знахідці зі скіфського кургану (бронзовий рельєф) бачимо створення світу птахами. Тут і дерево-явір, і сонце, і місяць. Подібні сюжети можна ще й нині знайти на стародавніх рушниках.
Різдвяні колядницькі гурти споряджають переважно парубки. Вони заздалегідь вибирають ватага, міхоношу, козу, пастуха та ін. Неодмінним атрибутом усіх колядницьких ватаг мала бути восьмикутна зірка, яку носив ватаг (Береза).
Заходячи на подвір'я, колядники просять дозволу, і коли господар зголошується, починають забавну виставу із віншувальних пісень-колядок та жартівливих сценок. У поетичних текстах оспівуються господар, господиня та їхні діти, колядники зичать їм щастя й здоров'я, а господарству – статків і щедрого приплоду.
Джерела

Лозко Г. Правослов. – К., 1995.
Журнал "Сварог" № 3. – К., 1995. – С. 44 – 46.
Силенко Л. Мага Віра. – Нью-Йорк, 1979. – 1144 с.
Скуратівський В.Т. Святвечір: У 2-х кн. – К.: Перлина, 1994.

Взято з сайту  www.svit.in.ua

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud465.jpg
Свята наша земля
pryr26.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.