23 | 10 | 2017

Небесні світила в народних віруваннях закарпатців

Коляда у 1940 році

У декількох номерах журналу “Народна школа” за 1940/41 р.р. було опубліковано статтю Федора Потушняка «Солнце, луна, звізди і небеса в народном вірованіи».

 

Автор звертає увагу на дуже поширений у східних слов’ян у древності культ сонця і вважає збережені на Закарпатті вірування про сонце, місяць, зірки тощо відгомоном тих давніх вірувань.

Зокрема, зробити яку-небудь погану справу віч на віч з сонцем вважається великим гріхом, так само як клясти сонцю або проклинати кого-небудь ним. Любить же воно насамперед чесних, богобоязливих, сумлінно працюючих людей. Вранці селянин, бачачи схід сонця, знімає шапку, хреститься і молиться на «світле сонечко», щоб воно повсякчас було йому поміччю.

Так само у весільному ритуалі у піснях, коли плетуть вінки, часто згадують сонце. Більшість древніх і сучасних колядок мають на собі відбиток давнього вшанування сонця, у казках воно діє як жива істота, зустрічається також у народних прислів’ях, загадках, приказках, на пошану сонця палять вогні і співають про нього пісні.

Коли людству загрожують стихійні лиха, війна, голод, епідемія тощо, сонце «міниться» (затемнюється), бо вболіває над людською долею; воно «міниться» також із-за суму над людськими гріхами та їх наслідками.

За народними віруваннями, затемнення сонця спричиняють шаркань і нечисті духи, вони нападають на нього і розгризають його, але сонце завжди перемагало; воно завжди було позитивною силою, що допомагала білому світові в його боротьбі з темним і негативним світом.

Дослідник розглядає народні вірування щодо місяця. Місяць є володарем сил темного світу, які належать до ночі. Має ті ж властивості, що й сонце, тільки іншого, протилежного, розряду. За «слабого місяця» дводушники, демони та ін. мають велику силу, «нечиста сила» мучить, давить і всіляко переслідує людей.

Місяць вважається місцем перебуванням мертвих душ, наприклад, на ньому видно, як кум підняв кума на вили і несе – той крав від кума солому, за що і поплатився.

Місяць, подібно до сонця, є також божеством, тому проклинати його чи ображати вважається великим гріхом, за який можна дорого заплатити (дістати «нечисту хворобу», божевілля та ін.).

Місяць також зустрічається в народних казках, піснях і колядках, у віруваннях і ворожбицтві. Він вважається опікуном і охоронцем любовних зв’язків, а також виступає магічним посередником (його ловлять у миску з водою і гадають, кинувши туди різні магічні речі); місяць може негативно повпливати на людину, яка багато блукає при світлі місяця, особливо по пустирях, або спить при світлі місяця з відкритим вікном – вона стає сновидою («намісячником»).

Одухотвореними створіннями у народних віруваннях є і зорі. З ними пов’язана доля кожної людини: коли вона народжується – загорає її зірка, а коли помирає – зоря погасає. Коли зірка падає на землю, то перетворюється у бісицю. Селяни розрізняють окремі зорі та їх групи: Вечірниця, Зірниця, Курашка, Коштиль (Велика Ведмедиця), Великий віз (Велика Ведмедиця), Малий віз (Мала Ведмедиця).

На зірках написані не тільки час і простір, але і роки, пори року, погода, урожай і навіть окремі події. Коли небо всіяне зорями, це означає добрий час, мерехтливі зірки віщують вітер, червоні, наче криваві, зорі накликають нещастя.

Комету вважають демонічною істотою, яка є провісником голоду, війни, епідемії тощо, вона також може бути послана Богом для настрашення грішного світу.

Небеса, за народними віруваннями, являють собою також щось святе, величне. Це ніби ще один світ над земним світом. Там, за небесною твердинею, живуть померлі (ті, котрі не потрапили в пекло або не блукають по світу), на небесах було багато перед смертю (так звані «завмиральники» – люди, які здатні завмирати на добу чи навіть на цілий тиждень). Небеса розкриваються тільки двічі на рік (на Різдво, Богоявлення-Водящі або Світле Воскресіння), але це можуть бачити лише праведні. Хто побачить розкриті небеса, може в цей момент випросити собі все, що схоче, але тільки одну річ.

У кінці статті автор відзначає, що вшанування сонця, місяця, зірок поширюється на всі древні релігії. У арійців, особливо індоєвропейців, найбільшу пошану здобув і вважається головним богом бог світла і небес, а також божества землі, домашнього вогнища та ін. Поклоніння сонцю зустрічається в Єгипті, Вавилоні, у шумерів і т.д.

Павло Федака, "Трибуна"

 

Джерело: hzakarpattya.net.ua

 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud57.jpg
Свята наша земля
pryr136.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.