20 | 10 | 2017

Сварог. Бог-Творець Всесвіту, Неба і Зірок

Бог Сварог. Рідна Віра Українців

Сварог (Лад, Сварод, Зварог) – Бог-Творець Всесвіту, Неба і Зірок, основа мудрості і святості. Вогонь і Світло Рода, заступник шлюбу і ковальської справи, людських ремесел і умінь всяких.

За повір’ям, саме у перший день листопада Сварог починає кувати Небесний Плуг, який він скине на Землю взимку на Різдво Коляди, у Зимовий Сонцеворот. За дарування нащадкам богів (людям) плуга – тобто вміння обробляти землю – та ковальської майстерності люди найбільше йому дякують. Його син – Вогонь-Сварожич – прийшов до людей, щоб дати їм світло і тепло, захищати і допомагати.

Вшанування вогню в Україні має давнє коріння, що сягає трипільської доби, коли кожна родина молилася до свого Овина – домашнього вогню. Овином звалася не лише піч, але й клуня, стодола для сушіння зерна, саме вогнище, яке запалювалося від іскри, добутої тертям (живий вогонь). Тут приносилися жертви овинному домовикові, які мали сприяти успішному обмолоту зерна. Кожна родина мала своє святилище і свій жертовник (залишок трипільської доби). З прийняттям християнства стало байдуже, де молитися – у церкві свого села, чи сусіднього, бо ікони скрізь були однакові. Індивідуалізм української натури довго не міг змиритися з цим – свої рідні Боги та свої хатні жертовники були ближчими, а отже й правдивішими. Це відображено в приказці: «Церкви – не овини, в них образи всі єдині».

Обряди добування «живого вогню» збереглися в Україні серед карпатських пастухів, як ритуал першого запалювання вогню на полонині.

Сварог є Батько Богів, чоловік Лади (Великої Богині, старшої Рожаниці) і її зворотня сторона.

Щорічно, коли зустрічаються перші зорі в сузір'ї Перуна (Стрільця), Богиня Лада народжує нове Сонце (Божича-Коляду – сонце зимового сонцевороту), після чого вони разом зі Сварогом протягом 12 ночей творять Всесвіт.

«З початку творення Всесвіту Сварог зладував – викував за 12 космічних ночей (12 000 років) Сонце, Місяць, Вечірню та Вранішню Зорю та інші Небесні світила, які Рідним Богам за тіла є». Усі Вищі Боги чоловічої статі – це Сварожичі, які є його уособленнями та проявами. Він волею своєю то вивищує, то скидає синів своїх, тим самим колообіг життя підтримуючи. Кожному новому Богу він передає право впливати і творити лад по-своєму.

Саме він, Сварог, викував перший плуг і першу обручку, тому Сварог є небесним ковалем (Творцем Світу і Людей), богом ковальства, шлюбу і хліборобства.

У давніх слов'ян Сварог зображався лише символічно, адже був збірним поняттям для всіх Богів-Місяців, але пізніше його зображали із топірцем у золотих руках, або з молотом у Небесній кузні. Він має епітет «прекраснорукий» – саме від цього образу походить український вислів «золоті руки», яким позначають майстрів якоїсь справи.

Знак Сварога – золота сонячна Сварга. Її зображення ми дуже часто знаходимо на вишивках, писанках, кераміці. Є вони і серед фресок Софійського собору в Києві – поміж християнських ікон бачимо давні язичницькі символи, без яких храм ще в XI ст. не уявлявся. Сварга – святий символ небесного вогню та сили творення – завдяки цій могутній силі людина може, наче сам Сварог, власним розумом та вміннями створити будь-яку річ, що підкаже її безмежна уява.

Культ Сварога зародився, вірогідно, на межі Бронзового та Залізного віків.

Ім'я Сварог походить зі санскритського (давньоарійського) кореня «свар», що означає голос, звук, нота, від яких походять слова зі значенням: звучати, співати, сяяти, блищати, сварити, а також Сонце, сонячне сяйво, небо.

На небосхилі Сварогові відповідає Плуг (сузір'я Оріона), яке пов'язують зі скіфською легендою про небесні дари. В Україні залишком ритуального вшанування плуга є різдвяні обходи хат із ним, покладення його під різдвяним столом тощо.

Іноді Сварога називають Зварог, від чого походить і назва Зворожини – свято, яке старі люди пам'ятали в Україні ще на початку ХХ століття. Сварог також завідує Раєм (Вирієм), що має ще назву Луки Сварожі. Сварог являє себе для людства у вигляді зоряного неба, яким Луки Сварожі є, «се там наші Предки перебувають, від зірок силу нам посилаючи, опікуються родичами повсякчас».

Привертає Сварог увагу й тим, що він близький до людей-трударів – ковалів, хліборобів, пастухів – опікується їхнім життям, і ніби сам живе серед них. «Давньоукраїнська міфологія, на відміну від старогрецької та римської, була виключно демократичною, зрозумілою для народу, близькою для простих людей. Тому її персонажі, незважаючи на прийняття християнства, залишилися на довгі століття в поетичному світогляді українців і ввійшли прекрасними міфічними образами до фольклору (Купайло, Дана, Берегиня, Коляда, Лада та ін.)… Сварог передає світло своєму синові й спускається в поетичній уяві українців на землю, щоб навчити людей користуватися вогнем та ковалювати».

Зі Святом Сварожим закінчувався сезон пастухів – тож вони дякували Батьку Сварогу за минулий рік і просили допомоги на майбутній, коли отари переживуть зиму. Ковалі ж справляли своє свято у вузькому колі причетних до професійних таємниць, дякуючи найпершому Ковалю, який навчив людей обробляти залізо.

У пожертву приносились: вівсяна каша, пиво, пироги, зерно, сало, хліб, риба (щука), локшина, кропива, тканина, молоко, сир, яйця, ягідне вино, вівсяний хліб.

 

Хвалимо Сварога – Діда Божого,

Який тому роду Божеському є началом

І всенькому роду криниця вічна,

Яка витікає влітку від джерела свого,

І взимку ніколи не замерзає.

А тієї Води Живучої п'ючи, живемо,

Допоки не прийдемо, як і все, до нього

І прибудемо до Лук його райських.

(«Велесова Книга»)

 

Лише народ, що знає своє минуле та історію, свої корні, вірування своїх предків, їхню духовність і культуру, має шанс на гідне майбутнє. Тож – згадуємо, вивчаймо, не забуваймо. А ми на сторінках нашої нової газети «Сімейна абетка» намагатимемось не дати вам пропустити жодного народного свята.

 


Підготувала Олена Олійник   Джерело: сайт zemna.ua

 

 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud415.jpg
Свята наша земля
pryr58.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.