24 | 10 | 2017

103-річниця з Дня народження В.Шаяна

Володимир ШаянДорогі побратими і посестри!
Дозвольте привітати Вас з 103 річницею з Дня народження Володимира Шаяна, видатного українського філософа, санскритолога, релігієзнавця, психолога і педагога, одного з перших дослідників «Велесової Книги», професора.
Народився Володимир (Антон) Шаян 2 серпня 1908 року у Львові. Батько Володимира — Петро Шаян — походив з села Мшана, мати — Єва Дмитрик — із стародавнього селянського роду села Добростани. В. Шаян з надзвичайною теплотою згадував щасливі дні, проведені у мальовничих Добростанах, де і почув уперше ритуальне привітання женців "Дай, Боже, щастя!". Над змістом цих слів він замислився вже будучи дорослою людиною, перекладаючи найстарішу пам'ятку праарійської релігії Атхарваведу.

У 1927 році закінчив з відзнакою Українську академічну гімназію класичного типу, а у 1939 році - гуманістичний відділ Львівського університету ім. Івана Франка, де на трьох факультетах студіював філософію, психологію, педагогіку, расологію, санскритську філологію, порівняльне релігієзнавство, європейські мови і літератури. До початку другої світової війни В. Шаян обіймав посаду асистента кафедри орієнталістики Львівського Університету.

 

Перша його дисертація «Індра в Ріґведі» була написана польською мовою.Під час наступу радянських військ, навесні 1944 року Шаян емігрує на захід спочатку до Німеччини, а потім до Англії. Тут він стає широко відомим своєю невтомною науковою і громадською діяльністю. За кордоном українці згуртувалися навколо Володимира Шаяна і почали видавати журнали «Орден», «Нова епоха», «Науково-літературний збірник», «Світання», в яких друкувалися і розвідки В. Шаяна про Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, тощо.
Після капітуляції Німеччини Володимир Шаян став організатором і Президентом Європейської Президії Української Вільної Академії Наук (УВАН), а також Вільного університету. Довгий час професор Шаян був директором Бібліотеки та музею ім. Тараса Шевченка у Лондоні при Союзі Українців Британії, головою Педагогічної Комісії, заступником голови ПЕН-клубу в екзилі, заступником голови ліги Європейської Свободи, членом Британського товариства Літераторів, головою спілки Вільних Українських Журналістів, головою Орієнталістів (сходознавців) тощо. Він частково переклав “Велесову книгу” і поклав початок її наукового вивчення. У травні 1947 року Володимир Шаян захистив науковий ступінь і звання Професора.
Володимир Шаян на міжнародних з’їздах виступав в обороні ув’язнених членів Руху Спротиву в Україні. Проводив антимосковські акції: "Я обвинувачую Сталіна", "Я не можу вернутися", неодноразово брав участь у мітингах протесту проти московської сваволі щодо поневолених нею народів.
У своїй філософській концепції був послідовником Г. Сковороди. Відчував глибинний зміст фольклору і необхідність відродження старинної української віри.
Про своє духовне пробудження Володимир Шаян в листах до друзів згадуватиме:
"Мені довелося прожити півтора року на теренах Гуцульщини. Там стався дивний пролом у моєму житті. Це чудо Великого Пробудження вивершилося одного світанку в пречудовий Схід Сонця на священній горі Ґрехіт…
Озброєний вже тоді знанням Ригведи і Авести, я знав глибоку мудрість виявлену в цих найстаріших пам’ятниках арійської Віри і Духовности. Там усе дише чистим і первісним духом так нерозривно зв’язаним з природою, як українська духовність.
В 1934 році я вирішив у трьох ночах духової боротьби і натхнень відновити старинну українську Віру не тільки як поезію, але як живу і творчу релігію" (В. Шаян   "ВПН", с.79).
"Я повністю усвідомлював собі, що це важливий крок не тільки в історії України, але і в історії цілого людства" (В. Шаян   "ВПН", с.68).
Творча спадщина науковця надзвичайно багата, це філософські і дослідницькі праці "Найвища Святість", "Слово про похід Ігоря", "Джерело сили української культури", "Священний героїзм", "Прапор України", "Тризуб", "Дунай, Дніпро, Дністер", "Проблеми української віри", "Гімн Землі", "Студії над Ведійською думкою" і багато інших.
Помер Володимир Шаян від серцевої недуги на 66 році життя  у Лондоні 15 липня 1974 року. Його велику бібліотеку, десятки творів, які ще не видавалися, було передано Дослідному інституту "Україніка" в Торонто. Незначна частина творчої спадщини Професора зібрана та видана у 1987 році його послідовниками та учнями в книзі «Віра Предків Наших».

Журнал ГрегітСьогодні ми з радістю повертаємо читачам не відомі широкому загалу ранні твори Володимира Шаяна роман «Терпіння молодого гуцула» та збірку поезій  «Орден Бога Сонця» –  покликані до життя  переживаннями автора на горі Ґрегіт, а тому об’єднані в цьому виданні назвою цієї таємничої гори. 
Як згадував Володимир Шаян, підвалини його світогляду закладалися ще в ранньому дитинстві на благодатному ґрунті давніх звичаїв села Добростани. Однак його перебування на Гуцульщині – краї Олекси Довбуша, краї, де народились знамениті «Тіні забутих предків» і «Захар Беркут» – це та точка в часі і просторі, з якої почались активні пошуки Бога в житті автора, становлення його як письменника, філософа, мислителя. За словами автора на цій святій горі з ним сталось  «чудо Великого Пробудження». Саме з часу перебування на горі Ґрегіт Володимир Шаян бачить своє покликання в активному чині для утвердження Добра і Світла на Землі, стає сам і закликає інших стати «Рицарями Ордену Бога Сонця».
І хоча Ґрегіт ще у хмарах, і хоч молодий і дужий леґінь терпить страшні муки  від усвідомлення невідповідності між вільним духом Карпатських гір і кривдою, яка панує у повсякденному житті, та вже повняться лави «Рицарів Ордену Бога Сонця», які готові жертовно віддати своє життя за перемогу Добра і Справедливості.

Кошти, виручені від реалізації книги, підуть на створення історико-краєзнавчого музею в селі Добростани Яворівського району що на Львівщині. Бажаючі можуть також перераховувати кошти на рахунок «Приватбанку» 4405 8858 1465 8479.

 

 

 

Контактні тел.: (0322) 38 24 03 - Володимир Дмитрик, племінник Володимира Шаяна,  097240796 - Зоряна Дорош.
 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud33.jpg
Свята наша земля
pryr25.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.