25 | 09 | 2017

Про фестиваль "Великдень у Космачі" - 2011

Фестиваль ВЕЛИКДЕНЬ У КОСМАЧІ 2011р. З 01о 03 травня 2011 (7519) року у с.Космач відбувся фестиваль "Великдень у Космачі". Це вже 5-й фестиваль, який є у статусу міжнародного через свою велику популярність. Що ж приваблює до Космача українців всього світу?

Це – істинна автентичність української музики, етніки, духовності - не показово « шароварна», а засаднича, притаманна усім учасникам фестивалю.

Це – гори і розкішна природа, життєдайна енергія яких незаперечно відчувається кожним, хто приїхав у у це село.

Але, на мою думку, найбільша цінність цього фестивалю  – перш за все –  це Люди. З великої букви, щирі і привітні, з глибинною мудрістю і життєстверджуючим, інколи практичним, а частіше – звичаєвим світоглядом, з якими прагнемо поспілкуватись, обмінятись вітаннями, радістю буття, наснажуючись їх світлом–святістю.

Так, святість – це властивий, основний стан українців, які дотримуються звичаю, духовної традиції, світогляду і Шляху, що заповідано нам нашими великими Предками. Цей стан святості серед цих величних гір є особливим, бо люди в більшій чи меншій мірі, але сприймають себе  «світлом від світла», як органічну частину життя, природи, Всесвіту.

На жаль, саме нинішня влада обмежила фінансування проведення  фестивалю лише одним днем. Що ж,  це є ще один привід придивитись, чи живемо ми в своїй країні, чи в такій, де українці і українське практично винищуються і заміняються чужинським.

Незважаючи на це, фестиваль  був проведений, як і в минулих роках, усі три дні,  поєднавши українців однією метою – зберегти і примножити свою духовну і культурну спадщину.

До цього доклали своєї праці окрім учасників фестивалю – і карпатіяни – жителі Космача, навколишніх сіл, делегації з усього Карпатського краю, волонтери  і численні його гості. На 5 етнофестивалі "Великдень у Космачі" виступало багато колективів з Космача, Коломиї, Прикарпаття і і Закарпання - музичні, хорові колективи і окремі учасники – і весь день лунали коломийки, автентична музика у виконанні носіїв нашої духовної культури - як професіоналів, так і простих  гуцулів, бойків, лемків тощо. Мистецтво тих, хто не заробляє собі на хліб музикою чи співом, а є митцями від природи– є окрасою фестивалю “Великдень у Космачі”. А можливість безпосереднього спілкування з усіма учасниками цього свята є незабутньою подією.

На фестивалі було багато гостей із-за кордону. Зокрема, урядниця з Франції Jolanta Avril і кінорежисер Анна Остапець з Франції, Reszka Danuta i Stanislaw з Польщі і багато молодих людей  з Кракова, представники музею з Російської Федерації  та інші.

На другий день фестивалю, 2 травня проводились майстер–класи з писанкарства, плетіння з очерету, ігри і різні тренінги.

Особливо велику допомогу надали відомі писанкарі –  Зеновій Пеньонжик зі Звенигорода й  народна майстриня зі Львова Марія Янко (лемківська писанка), Петро Данилюк із Гусятина, Космацькі писанкарки Марія Огірок. Марія Рошканюк, Марія Дзвінчук, Марія Ісайчук, Марія Юсипчук, Анна Линдюк, Олена Кравчук, писанкарка з Покуття Галина Пятничук та інші.

.

Звичайно, саме в Космачі, в одному із центрів  писанкарства,  учились основам  цього сакрального  мистецтва в основному гості фестивалю. А ті,  для кого писання писанок є самим буттям, а не лише професією чи захопленням – згодом провели своєрідну конференцію, обмін досвідом та щойно “народженими” писанками.

Майстер-клас писанкарства та плетіння з рогози давав народний майстер з Тернополя Ярослав Осадца.

Кращі свої роботи експонували представники Вижницького коледжу декоративно-ужиткового мистецтва Чернівецької області, була проведена фотовиставка Євгенія Гапича "Народні майстри Космача" .

Бандурист з Японії Чарлі Сакума виступив з своєю концертною програмою, а згодом він і його наречена Оля Гудз розповіли про свої наміри популяризувати гру на бандурі у світі.

До проведення фестивалю долучились й волонтери.

Козацькі ігри й психологічні практики проводив психотерапевт Ярослав Кріпиволя із Тернополя, основам бойових мистецтв і оздоровчих практик навчав Артем Рудий з Чернівецької області,  народні методи лікування, зокрема духовну і обрядову медицину  –  викладав Доброслав Гірак зі Львова, майстер клас із гри на дримбі давав автор музичного проекту «Гамалія» Віталій Креслав.

На 2-й день фестивалю відбулось сходження групи волонтерів і учасників фестивалю  на святу гору Ґрехіт, де видобули живий вогонь і принесли його на фестиваль. Цей вогонь у рамках акції “Живий Вогонь єднає Україну”, що наснажує і єднає  буде рознесено по всій нашій Вітчизні, зокрема буде розпалений на однойменному купальському фестивалі у м.Вінниця.

Як відомо, саме на горі Ґрехіт, згідно легенди, був похований Олекса Довбуш. На цій горі щорічно гуцули  запалюють ватру, вогонь якої розносять по всьому краю.

На третій день учасники  та гості фестивалю відвідували святі місця Космача а також музей Олекси Довбуша, провели сходження в гори, завершивши фестиваль  опришківською ватрою.

Також адміністрації с.Космач були передані гілочки верби, що була посаджено Т.Г.Шевченком  на засланні. Гілочки цієї верби у 1972  році привезла українська делегація з Казахстану і вони проросли на Україні, а останніми роками від цього дерева знову розходяться по нашій державі. На 150 річницю перепоховання нашого Пророка, 22 травня ця вербичка буде і у землі  Космача.

І ще,  про дивний цвинтар у Космачі - світлий і життєстверджуючий.

Так, зараз у селах України єдине що розростажється - це  цвинтарі. Але у Космачі цвинтар не є сумним чи тим паче, похмурим.

Це - є торжество Життя, і там відчуваєш, наскільки життя є цінним даром. І той, хто його не марнував, а жив у злагоді з Всесвітом, Богом, Правдою, з Собою і Людьми - вертаючись неминуче до Джерела, лишає по собі Плоди праці і Добру пам'ять, доглянуту Землю і  Любов, що дала плоди у дітях, внуках, у всій спільноті села і Карпат.

Стан, який з'являється, перебуваючи там - ніби предки говорять нам  - "я є Світло від Світла", "я є Життя вічне", єднаючи нас усіх в один Рід .

І "Отче НАШ" набуває зовсім інший зміст... І не раби ми Отця нашого, а приходимо сюди доглядати-утримувати цей Рай, "виноградник" - як Його діти.

 

Про фестиваль

ВІдео:

На Прикарпатті відбувся фестиваль Великдень у Космачі (ТБ НТК)

"Великдень у Космачі - 2011" (ТБ 24 канал) Репортаж "Культура"

Пропоную відео для перегляду виступів -

І ще будуть нові відео на yuotube  про  Великдень у Космачі 2011

Світлини з фестивалю:

 

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

Фестиваль української етнічної культури

 

Родовіда. Родолюбіє
Рідна Віра Українців
Держава Роду Нашого
Нищення нашої спащини
Сучасний світ. Людство
Релігії у світі
Ми - Українці !
ljud329.jpg
Свята наша земля
pryr112.jpg
Нове на сайті

Час: деякі властивості. Дослідження

Що таке час? Це питання до сьогодні не є однозначним, і мабть до кращого, що на сучасному етпаі розвтику (чи, точніше, деградації) людства "час"  як фізична реальність не підвладна "науковцям".
Але наші прекди казали про Час. Згадаймо текст Велесової никги:

“Революціонер” – вечір пам’яті Олександра Капіноса у м.Львові 10.03.2015 р.

У м.Львові 10 березня, у вівторок, відбудеться вечір пам’яті Борця за Волю України, Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса. Цього дня йому мав би виповнитися 31 рік. Запрошуємо студентську молодь та всіх бажаючих прийти та вшанувати світлу пам'ять Звитяжця. 

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Знакова, історична подія світового значення: Перун повернувся і піднятий з Дніпра! Україна-Русь, пробудись!

   Дорогі  Браття і Сестри!
   У стольному граді Києві,  столиці України (столиці Русі) сталася знакова історична подія, важлива як для України і українського народу, так і для слов'янських народів та духовного поступу Людства.
   До берега ріки  Дніпра-Борисфена, у Видубичах, приплив скульптурний образ Перуна - захисника Русі, України (нащадка Русі), який був одним з головних Богів у пантеоні Русичів.
   ВІн поставлений у 2009 році  Старокиївській горі у Києві, був вночі таємно спиляний у 2012 році злочинцями.
   08 травня  2013 року  цей скульптурний образ піднятий з Дніпра. 

Декларація всенародного руху за відновлення конституційності і законності в України на Майдані Незалежності у м.Києві

Ради чого Українці боролись на Майдані?
Що в сьогоднішній ситуації МИ, УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД маємо вимагати від влади? 
Що нам у державі належить, чи ми в боргу перед кимось, чи інші держави винні нам? 
Хто керує Україною?
Українці є
в неволі, як за часів Т.Г.Шевченка - у своїй державі, вибореній ціною великої звитяги і страждань...

Чи є в Україні національний лідер?
Чи є організація, яка захищає, впрваджує в державну стратегію України  інтереси українців?
Чи є в Україні українська національна  ідея? Куди ми йдемо?
Чи є засадничою, керівною для українців  духовна система українського Роду - світогляд, розуміння Бога: саме наші, Предківські, споконвічні? 
Чи є в нашого народу духовна еліта, яка покаже керманичам, хай і майбутнім та всьому нашому етносу Шлях до визволення, до Щастя у своїй Державі?
 Хто дасть нам справжні, істинні знання - зараз для того, щб врятувати наш нарід?
Яка функція духовної (зокрема і релігійної) еліти в Україні?  

Це звернення, яке не побачили українці, було написане в часи Майдану  - але воно дає нам ключ до розуміння сьогоднішньої ситуації.

Світлана Сторожівська. Поезії]

Збірка поезії Світлани Сторожівської « Як сонце світу…», зачаровує чарівними картинами світу наших предків, автор віршів через призму себе тримаючись за  руку із сонцем занурює читачів у рідний світ уяви та явного.

 

Українське Різдво. Коляда. Свят-вечір.

Графічним символом українського календаря може бути восьмипроменева зірка. Календар цей напрочуд стрункий, симетричний: 4 пори року, 4 найбільші сонячні свята, що відповідають кожній із чотирьох сонячних фаз (сонцестояння і рівнодення).

СВЯТВЕЧІРНІ вірування лемків . Ворожіння

Напередодні Різдва найчастіше згадуються різні традиції, пов’язані з християнською символікою цього свята. Однак, думаю, варто не забувати й про його язичницькі витоки, адже воно, поки стало християнським святом народження Христа, було поганським святом народження Сонця, а разом з ним і Світу.

Статті, дотичні до теми
Найбільш переглянуті статті
Категорії статей
Канали новин
Свята Українців. Купала

Громада "Вінець Бога" відсвяткувала свято Купала в Буші. (21.06.2014)

21 червня 2014 року представники нашої громади Рідної Віри «Вінець Бога» відвідали с.Буша Ямпільського району Вінницької області, яке відоме своїми історичними подіями героїчної оборони Козацьких часів, Гайдамацьким Яром, а також скельним Храмом дохристиянської доби із рельєфом релігійного змісту. Майже 6 000 років існує життя на цій мальовничий території, що розташована в долині злиття 3-х річок: Мурафи, Бушанки і Сухої Бушанки. Про це свідчать археологічні знахідки, датовані ще IV –III тисячоліттям до н.е.

21.06.2014 Громада "Червона Русь" (м.Львів) відсяткувала Свято Купала

21 червня 2014 року в Сколе, не березі річки Опір в національному парку "Сколівські Бескиди" Львівська громада Рідної Віри Українців-Русинів "Червона Русь" разом з  друзями - рідновірами із Стрия, Сколе, Івано-Франківська провели Свято Купала - одне з найвеличніших, основних чотирьох сонячних свят нашого народу, що святкується на літнє сонцестояння.


Громада «Вінець Бога» провела Купальське свято (2013 р.)

Громада Рідної Православної Віри «Вінець Бога» м. Вінниці провела 22 червня 2013 року в районі «Сабарів», на узбережжі священної для українців ріки Бог українське звичаєве свято Купала. Свято відбулося під гаслом «За Рідну Українську Віру».

Купальська Ватра на Дрогобиччині (2013р)

22-23 Кресеня (Червня) на Дрогобиччині відбудеться одне з сакральних і найдавніших українських свят - Свято Купала, Бога Літнього Сонцестояння, Бога молодості, краси, молодечої вибуялої волі, духовної нескоримості. Бога земних плодів, а також шлюбу!

 

Готуймося до Купальського свята! Купальські пісні

Настають найкоротші літні ночі — свято Купайла, і звідусіль — лісів, гаїв, берегів річок — линуть купальські співи. Через християнський вплив їх подекуди стали називати «петрівочними піснями». Купальські пісні — це переважно мрії дівчат про заміжжя, прощання з вільним життям, бо восени настає пора весіль. Зміст цих пісень язичницький, купальський.